.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
ادیان
1397/2/21 جمعه
نمایشگاه کتاب؛ چالش ها و دستاوردها
فرق و ادیان: امسال هم نمایشگاه کتاب تهران به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای فرهنگی کشور برگزار شد اما برخی مسایل و چالش ها همچنان به شکل سابق خودنمایی می کرد؛ علاوه بر حضور کتاب های مسیله داری مثل آثار مربوط به روانشناسی مثبت و موفقیت(راز،کتب برایان تریسی،وین دایر،پاندر و...) که چالش های زیادی بر سر بود و نبودشان وجود دارد، یک موضوع تازه نیز رخنمایی می کند و آن فعالیت برخی انتشارات و موسسات نقد فرقه و عرفان های کاذب می باشد. با وجود نیت ستودنی و مهم تقابل با فرقه های انحرافی، اما کیفیت نامناسب، عناوین سخیف و محتوای غیرعلمی و تحقیقی برخی از این کتب،باعث حصول نتایج دلخواه نشده و جه بسا به سبب عدم دانش بنیان بودن و تکیه بر مباحث جدلی،زمینه را برای پاسخدهی فرقه ها و جولان دوباره آن ها فراهم سازد که به نوعی تبلیغ دوباره مبانی شان نیز منجر می گردد. بنابراین،شایسته است متولیان با لحاظ داشتن جنبه حساسیت برانگیز حوزه انتقاد به آن ورود نمایند تا نیات خیرخواهانه شان محقق گردد.
گذشته از این مسایل،شاید یکی ار نقاط قوت امسال را اهتمام بخش جنبی به برگزاری نشست هایی با موضوع اقلیت های دینی در حوزه های مختلف دانست که ضمن پررنگ تر ساختن حضور و مشارکت ایشان در عرصه فرهنگ، زمینه را برای شناخت ظرفیت ها و نیازمندی های آن ها و ارتقا و بهبود وفاق اجتماعی  در سایه این هم حضوری، مهیا می نماید.
به هر حال،نمایشگاه کتاب را باید مجموعه ای از فرصت ها و تهدیدها در کنار هم دانست که با اهتمام و دقت نظر می توان از جنبه های خطرآفرین کاست و به فرصتی همه جانبه مبدل ساخت.

بخش تحلیلی روشنگر

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ