.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
آخرین اخبارآخرین اخبار
1397/10/29 شنبه
«مصطفی دانشجو» که بود؟
فرق و ادیان: دانشجو را باید از هسته‌های اولیه شکل‌دهنده گروه مجذوبان‌نور دانست که با ایجاد حلقه حقوق‌دان‌ها در تهران، زمینه را برای ایجاد این محفل و سایت مجذوبان‌نور فراهم ساخت. وی در کنار افراد دیگری چون «ح.م» و «ک.ن»، نقش کلیدی در حوادث و وقایع محوری رخ‌داده توسط فرقه گنابادی طی سال‌های گذشته ایفا نموده‌است؛ از وقایع قم و بروجرد گرفته تا غائله کوار و تجمعات –غیرقانونی- سال‌های بعد در مقابل مجلس‌شورای اسلامی. دانشجو در برهه‌ای به سبب همین تحرکات و برخی اتهامات امنیتی دیگر، دستگیر و به زندان محکوم شد که البته مشمول عفو گردید و همراه با برخی دیگر عناصر این فرقه، پیش از موعد مققر از زندان آزادشد اما بار دیگر فعالیت‌های خود را از سرگرفت.

دانشجو که تحصیل‌کرده رشته حقوق است، همواره کوشیده با ارائه وجهه‌ای حقوقی و اجتماعی، خود را حاشیه امن نگاه داشته و شخصیتی مقبول نزد مریدان بیاید. نگارش مجموعه مقالات حقوقی با مفاهیم القاکننده نقض‌حقوق دراویش در ایران، نقص و زیرسؤال بردن دستگاه قضایی و نظام حقوقی کشور در سایت مجذوبان‌نور، از اقدامات وی در این راستا می‌باشد. این در حالی است که به اذعان برخی دستگیرشدگان در حوادث اخیر، دانشجو از میدان‌داران و طراحان برنامه‌های مجازی-عملیاتی گروهک مذکور بوده و در تمامی وقایع نیز حضور و مشارکتی فعال داشته‌است که تصاویر و اسناد آن در فضای مجازی موجود است. در این زمینه می‌توان به حضور وی در تحصن غیرقانونی دراویش مقابل زندان اوین، تجمع مقابل منزل «نورعلی تابنده»(و حوادث بعد از آن در ایجاد درگیری با نیروهای پلیس و تخریب موتورسیکلت‌ها)، تجمع در برابر کلانتری 102 پاسداران و وقایع گلستان هفتم، اشاره نمود. 

نقطه اوج کیاسی دانشجو را در ایجاد حاشیه امن برای خود باید در ویدئویی مشاهده کرد که وی را در حال قرائت بیانیه نورعلی تابنده(قطب فرقه) مبنی بر دعوت افراد برای ترک خیابان‌های متنهی به منزل وی و لزوم سرسپردگی به این فرمان در میان دراویش می‌بینیم. جالب آنکه، دانشجو بعد از این نمایش در برابر دراویش، در کنار دیگر عناصر مجذوبانی، تکه‌های پازل نقشه خود را کنار هم قرار داده و بدون توجه به فرمان قطب، فرافکنی‌های خود را در فضای مجازی پی گرفت و با مجموعه تحرکات و اقداماتی که شاهد بودیم، طی کمتر از دو ماه وقایع پاسداران تهران را موجب گردید. این پشت‌پرده همان چهره همیشه خندان و تکیه‌زده بر عصاست که خود را «حقوق‌دانی درویش» می‌داند نه «درویشی حقوق‌دان» و در این دو معنا، فاصله زیادی وجود دارد. هرچند، کارنامه و سوابق وی ثابت کرده، وی حتی به مرام و مسلک درویشی مورد ادعای فرقه گنابادی نیز پایبندی نداشته و با ابداع «درویشی مدرن»، در پی ساماندهی قرائتی تازه از درویشی‌گری بود که تبرج‌خواهی، قدرت‌طلبی، سیاسی‌گری، بی توجهی به اوامر قطب واختلاف‌افکنی درون‌فرقه‌ای (از طریق حمله به مشایخ و مأذونین فرقه)، مهم‌ترین شاخص‌های آن است. 

بی تردید، ‌آگاهی از پشت‌پرده این شخصیت که بارها به سبب تمرد از فرامین قطبیت از سوی بزرگان فرقه(با عناوینی چون «اصحاب عصا») مورد شماتت قرار گرفته، می‌تواند ارزیابی منصفانه‌تری را درباره وی که هم‌اکنون به سوژه رسانه‌ای و به عبارت بهتر، بهانه تازه برای بازی با  افکارعمومی و مظلوم‌نمایی گروهک مجذوبان‌نور مبدل شده، موجب گردد.


حضور دانشجو در تحصن غيرقانونی مقابل زندان اويننمايش زيركانه در برابر مريدان؛ فريادهاي دانشجو بر سر مريدان مبني بر  لزوم اطاعت از قطب اما سؤال اين است كه چرا خود وي در ادامه همين وقايع، بي‌توجه به فرامين نورعلي تابنده، تحكرات رسانه اي و ميداني را ادامه داد؟! آيا اين چيزي جز بازي با افكار دراويش و ايجاد حاشيه امن براي خود است؟
كلمات كليدي : مصطفی دانشجو , فرقه دراویش گنابادی

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر