.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
بهائیت
1397/4/12 سه‌شنبه
نقشه جدید بهائیت، این بار به بهانه تولد یک تروریست
دویستمین سالگرد تواد علی‌محمد شیرازی

فرق و ادیان: پس از شوآف گسترده بهائیت به بهانه دویستمین سالگرد تولد «حسینعلی نوری» در سال گذشته، دور جدید نقشه‌های تبلیغی تشکیلات، این بار تولد علی‌محمد شیرازی را دستاویز برنامه‌های خود قرار داده‌است.

در حالی که بیش از یک سال به آن باقی مانده، پیام‌های مختلف مرکز اصلی تشکیلات، جامعه هدف و نحوه تحت تأثیر قرار دادن آنان را به بهائیان گوشزد می‌کند. چراکه تشکیلات معتقد است:

«این جشن‌ها توانسته جوامع بهائی را به نحوی متحول سازد و ظرفیت افراد را آنگونه بسط دهد که عموم بهائیان بتوانند دوستان و نزدیکان خود را به حیات جمعی بهایی مرتبط سازند، تلاش‌های مشترک را ساماندهی نمایند و تعالیم بهائی را به فرآیندهای پایدار در حیات جامعه تبدیل سازند و حضرت بهاءا... را به عنوان منشا تمام این دستاورد ها معرفی نمایند.»

پیام جدید بیت‌العدل اسرائیلی بهائیت، بر فعالیت‌های محلی و دعوت غیربهائیان به مجالس بهائی، اشاره زیادی کرده و با توجه به مناسبت‌هایی که در فصل پاییز پیش‌روی بهائیان است، تأکید شده:

«در این دو روز، برای احبای عزیز فرصتِ گرانبهایی فراهم خواهد شد که بر پایه تجربه‌ای که سالِ گذشته اندوختند، مردم را در جشن ها و جلساتِ محلیِ بزرگداشت، گردهم آورند... پیش از نخستین مراسمِ بزرگداشت و پس از آن، احبا با خانواده، دوستان و آشنایان، اعم از دور و نزدیک، به گفتگو درباره زندگی و آموزه‌های جمالِ قِدَم پرداخته. گفتگوهایی که راجع به بزرگداشتِ حضرتِ باب صورت می گیرد.»(1)

در این پیام و پیام‌هایی از این دست، از بهائیان خواسته‌اند با تعریف داستان‌های تاریخی و تمجید از علی‌محمد و بابیان، برای مخاطبان ناآشنا، هرطور شده به لزوم بهائیت پل بزنند. هرچند از آنجایی که دوران بابیه و اقدامات این گروه، چیزی جز ماجراهای کشتار و آشوب، در چنته ندارد، بیت‌العدل در این زمینه وعده داده داستان‌هایی را در اختیار مبلغین قرار خواهد داد:

«شجاعتِ حضرتِ باب و رشادتِ پیروانِ آن حضرت، مسلّما حکایاتِ هیجان انگیزِ حیاتشان در ماه‌های آینده بازگو خواهد شد.»

این در حالی است که علی‌محمد شیرازی و پیروانش به فتنه‌گری و ترور معروف بودند. از آشوب‌هاي ايجادشده در "قلعه شیخ طبرسی" که طی آن روستاییان زیادی مورد قتل و غارت بابیان قرار گرفتند تا دزدی و زورگیری در عراق، همگی در تاریخ ثبت شده‌است. حتی همین شخصی که تشکیلات بهائی، تولد او را مستمسک فریب و دروغ‌ نموده، وحشیانه‌ترین فرامین را علیه غیربابیان صادر کرده:

«بر هر صاحب اقتداری ثابت بوده و هست من عندالله بر این که نگذارد در ارضِ خود، غیر مؤمن به بیان را.»(2)

یا

«لَن تذر فَوقَ الأرض إذا استَطاع أحَداً غیرَ البابین. زمانی‌که (فرمانروای بابی) توانایی پیدا کرد هیچ‌کس جز بابی‌ها را بر زمین باقی نگذارد»(3)

البته خود تشکیلات هم به حقیقت وحشیگری باب و یارانش واقف است، از همین رو یکی از حربه‌هایی را که در تولد حسینعلی نوری برای سوءاستفاده از نام شخصیت‌های مسئول و برجسته، اجرا کرده بود، اینجا بی‌نتیجه می‌داند:

«یکی از ویژگی های بارزِ مراسمِ بزرگداشتِ پیشین، شمارِ مواردِ اَدای احترام به حضرت بهاءا... و پیام‌های شادباشی بود که مقاماتِ عالی‌رتبه و افرادِ برجسته اجتماع- غالباً در پاسخ به دعوتی که از آنان برای اظهارِ نظر به عمل آمده بود- ابراز و ارسال کرده بودند. [در واقع این جمله تأیید می‌کند که تمام پیام‌های تبریک مسئولان که بهائیت در بوق و کرنا کرده بود، در پاسخ به در خواست خود بهائی‌ها ارسال شده بود] مناسبتِ مراسمِ بزرگداشتی که در پیش است، مانع از آن می شود که در پیِ کسبِ اظهاراتی از آن دست شویم. با این حال، کوشش برای اینکه افرادی که ذکرشان گذشت با اصول و آموزه های امرِ بهائی آشناتر شوند، مسیرِ طبیعیِ خود را همچنان ادامه خواهد داد.»(4)

این جشن‌ها و اطلاعات فریبنده‌ای که در ضمن آن به ناآگاهان اعم از مسئول و غیرمسئول، ارائه می‌شود، زمینه را برای ایجاد مشارکت با پروژه‌های بهائی، حمایت از اقدامات این گروه و بعضاً تمایل به بهائی شدن فراهم می‌کند.

پی‌نوشت:

  1. بیت‌العدل، اول ژانویه 2018.
  2. علی‌محمدباب، بیان فارسی، ص 26
  3. علی‌محمدباب، لوح هیکل الدین، ص 15.
  4. بیت‌العدل، اول ژانویه 2018.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ