.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
بهائیت
1397/6/12 دوشنبه
با چهره دیگر یارشاطر آشنا شویم
احسان یارشاطر که بود؟
فرق و ادیان: امروز تیتر بسیاری از خبرگزاری ها مرگ احسان یارشاطر , بنیان کذار دانشنامه ایرانیکا بود. آنچه همگان از نامبرده به یاد دارند, چهره ای علمی_ادبی است, لیکن یارشاطر جنبه های ناگفته ای هم دارد که _عمدا یا سهوا_کمتر بدان پرداخته شده؛ 

۱. پیش از هر جیز باید بدانیم یارشاطر, یک بهایی است. وی از دانش آموختگان مدارس نوین بهایی (تایید) در ایران بوده است. همان مدارسی که در دوره قاجار توسط محافل بهایی در کشور تاسیس گردید تا ضمن آموزش اختصاصی اطفال بهایی, به تبلیغ و جذب مسلمانان نیز بپردازد. 

۲. یار شاطر را همه با ایرانیکا به خاطر می آورند اما چقدر از محتوای این کتاب آگاهی وجود دارد؟ آیا می دانید نامبرده ذیل توضیح ادیان و مذاهب در این کتاب, بخش عمده ای را به بهاییت اختصاص داده, حال آنکه مذهب تشیع در تفاوتی فاحش, تنها به توضیحاتی مختصر و جهت دار منحصر شده است؟

به گفته برخی محققان, وی بهاییت را در زمره ادیان آورده و طی توضیحاتی مبسوط مورد شرح و _با کمی اغماض_چه بسا تبلیغ قرار داده است. 

به هر حال, رشد ونمو مطابق آموزه های بهایی, در نهاد نامبرده جای گرفته و انعکاس آن را می توان در جهت دار بودن دانشنامه تالیفی وی مشاهده نمود. حال آنکه, ارزش و اعتبار یک دانشنامه به دوری از تعصب و غرض ورزی و ابتنا بر اسناد و منابع علمی می باشد.

بخش تحلیلی روشنگر
كلمات كليدي : یارشاطر , فرقه بهائیت

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ