.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
انجمن حجتیه
1397/2/7 جمعه
خاطرات مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی درباره انجمن حجتیه
سرقت اسناد و گم شدن هویت عناصر انجمنی
فرق و ادیان:  آقای هاشمی در سال 1362، یعنی پس از دو سال کشمکش در مورد انجمن، می‌نویسد:
«آقای[حمید] زیارتی آمد. اخیراً به امر امام، مسئول مرکز اسناد انقلاب اسلامی شده‌است. امام گفته‌اند افراد حجتیه‌ای را بیرون بریزد. می‌گفت کارها می‌خوابد و باید قبلاً افرادی پیدا کنیم.(1) اما چنانچه بعدها خود آقای سید حمید روحانی(زیارتی) در جلد سوم کتاب "نهضت امام‌خمینی" نوشت،‌ این تصمیم کاملاً صحیح بوده‌است. ایشان ضمن توضیح درباره دستیابی گروه‌های مرموز سیاسی به اسناد و مدارک رژیم گذشته، پس از پیروزی انقلاب، می‌نویسد: «از زیان‌های جبران‌ناپذیری که به انقلاب‌اسلامی واردآمد، دستیابی و چیرگی گروه‌ها و سازمان‌های مرموز سیاسی ایران به اسناد و مدارک رژیم گذشته بود، در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی‌که امام در مدرسه رفاه به‌سر می‌برد، یکباره خبر رسید که آقای متین دفتری، چند کامیون از اسناد زندان اوین را به جای نامعلومی انتقال داده‌است. باقیمانده آن اسناد که چندین کامیون بود به مدرسه رفاه آورده شد. گفتند در میان راه اوین-رفاه، برخی از کامیون‌های حامل اسناد‌، ربوده ‌شده‌است.»

نخستین گروهی که به مرکز اسناد ساواک راه یافت، عناصری از جبهه ملی و نهضت آزادی بود. طبق خبرهای تأییدشده و مورد اعتماد و گواهی شاهدان عینی، آقای دکتر یزدی، اسناد و مدارک فراوانی را با کامیون و وانت‌بار از آن مرکز بیرون برده‌است. یکی از برادران روحانی به نام "ابن نصیر" که آن روزها در مراکز اسناد ساواک، پاس می‌داده‌است، اظهار داشته: کوشیدم از بیرون بردن کامیون‌های انباشته از اسناد جلوگیری کنم اما پاسداران دکتر یزدی، لوله مسلسل را به سوی من گرفتند و تهدید کردند که اگر کنار نروی، تو را به رگبار می‌بندیم. 

 عناصر جبهه ملی، نهضت آزادی و با کمک آنان، منافقین، آن‌گاه که بسیاری از اسناد افشاگرانه و تاریخی را که می‌توانست ماهیت احزاب و سازمان‌های سیاسی ایران و رازهای درونی ماسون‌ها و سازمان فراماسونری را برملا سازد، بیرون بردند و خیانت‌های خود به اسلام و ایران را تا پایه‌ای پوشیده داشتند، از آن مرکز کنار گذاشته شدند. به دنبال آنان، انجمن‌حجتیه بر مرکز اسناد چیره شد و سرپرستی آن مرکز را بر عهده گرفت و نزدیک چهار سال در دوران سرپرستی خود در راه ربودن، نابودن کردن و پنهان داشتن اسناد خیانت‌بار انجمن کوشش کرد. از این‌رو، امروز دستیابی به اسنادی که بتواند ماهیت این گروه‌ها را به شکل ریشه‌ای نمایان سازد، به آسانی به دست نمی‌آید.»(2)

پی‌نوشت:
1. آرامش و چالش، کارنامه خاطرات هاشمی رفسنجانی، نشر معارف انقلاب، چ سوم، 1386، ص 83.
2. روحانی، سید حمید، نهضت امام خمینی، انتشارات مرکز اسناد انقلاب‌اسلامی، چ دوم، پاییز 1374، ج 3، ص 188.

منبع: روشنا

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ