.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
انجمن حجتیه
1397/2/17 دوشنبه
خاطرات مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی درباره #انجمن_حجتیه (بخش دوم)
فرق و ادیان: آیت‌ا... هاشمی در مصاحبه‌ای که در سال 1360 انجام داده، پس از ذکر گوشه‌ای از دیدگاه‌ها و مواضع انجمن، به بیان نظر خود درباره چگونگی برخورد با آنان می‌پردازد:

«اختلاف آن‌ها با ما این بود که می‌گفتند ما مبارزه نمی‌کنیم. مبارزه را بد می‌دانستند. معتقد بودند که حکومت اسلامی خالص، در زمان امام‌زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف می‌تواند شکل بگیرد. بنابراین، حالا که این حکومت میسر نمی‌شود، ما هم مبارزه نکنیم و به جای آن سازش کرده، وارد جریان‌های سیاسی بشویم و خدمت بکنیم و هر مقدار که می‌توانیم جلوی انحراف آن‌ها را بگیریم.

 این از جمله کارهایی بود که می‌خواستند بکنند. همچنین می‌خواستند جلوی بهائی‌ها را بگیرند. این همت آن‌ها بود. کار پسندیده‌ای که طی آن، یک دوره تعلیماتی برای شناخت اصول دین به بچه‌ها یاد دادند. در آن موقع، بحث ما با آن‌ها این بود که چرا جلوی عده زیادی از مسلمانان را سد بسته‌اید و نمی‌گذارید مبارزه کنند؟ چون کار آن‌ها بی‌خطر بود، خیلی‌ها استقبال می‌کردند. در واقع، جوان‌هایی بودند که در وجودشان تمایل به خدمات دینی بود اما چون آن میدان باز بود، می‌رفتند آنجا و از خطر استقبال نمی‌کردند.‌ آن‌ها حتی با امام هم مخالف بودند.

 برای اینکه امام، اهل مبارزه بود و آن‌ها نمی‌خواستند آن راه را بروند. بعد از پیروزی، اوضاع عوض شد. یعنی آن‌ها با همان سیاستی که با رژیم پهلوی در پیش گرفته بودند، می‌خواستند با حکومت اسلامی معامله کنند. ظاهر امر هم این بود که انقلاب اسلامی با سیاست و اهداف آن‌ها بیشتر جور در می‌آمد. فکر می‌کردند حکومتی آمده که مقدار زیادی از خواسته‌های آن‌ها را تأمین می‌کند.

 مثلاً، بهائی‌ها را که آن‌ها می‌خواستند محدود بکنند... می‌دیدند که این رژیم، خیلی بهتر از خود آن‌ها مبارزه می‌کند. حالا هم با همان ادله، باید صادقانه به این دولت خدمت بکنند. تعداد زیادی از آن‌ها البته جذب شدند و خدمت کردند. درباره آن‌ها، گفته می‌شد که ولایت‌فقیه را قبول ندارند. البته اگر قبول نداشته باشند، این با قانون اساسی ما ناسازگار است. اصولاً به نظر ما این عقیده با تشیع، ناسازگار است.

 اخیراً هم اعلام کردند، ولایت‌فقیه را قبول دارند. اگر ولایت فقیه را قبول دارند، پس باید رهبری امام را هم پذیرفته باشند و صادقانه به اسلام خدمت بکنند،‌ دلیلی ندارد که مانع خدمت آن‌ها بشویم؛ اما اگر بخواهند بعضی از آن رسوبات گذشته را صف‌بندی کنند، طبعاً ما با آن‌ها موافق نیستم. به هر حال، من علاقمندم که در سیاست خود با آن‌ها زیاد خشک نباشیم ...».(1)

پی‌نوشت:
1. هاشمی‌رفسنجانی، مصاحبه‌ها، سال 1360، دفتر نشر معارف انقلاب، چاپ اول 1378، ص 163.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ