.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
انجمن حجتیه
1397/2/27 پنجشنبه
خاطرات مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی درباره انجمن حجتیه (بخش سوم)
فرق و ادیان: مرحوم آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی درباره انجمن می‌گوید: «...جریان دیگری که ظهور کرده بود و مسئله‌آفرین بود،‌ همین انجمن‌حجتیه بود. گروهی سال‌ها پیش به فکر افتادند که با بهائی‌ها مبارزه بکنند و انجمن را تشکیل دادند و کارشان این بود که بهائی‌ها را شناسایی می‌کردند و در جلساتشان می‌رفتند و این‌ها را محکوم می‌کردند و جلوی جذب شدن مسلمان‌ها را به آن‌ها می گرفتند؛ به طور کلی، مبارزه با بهائیت. رژیم هم از این‌گونه کارها خوشش می‌آمد چون این کارها خیلی به رژیم برخورد نمی‌کرد  و یک مقدار از نیروها را مشغول می‌کرد،‌ لذا این کارها را حمایت می‌کرد. آن‌ها هم برای اینکه کارشان را بتوانند بکنند به افرادشان دستور داده بودند که در کارهای سیاسی دخالت نکنند و مبارزه را ممنوع کرده و معتقد بودند که این مبارزه به جایی نمی‌رسد و آخر این می‌شود که نیروهای مذهبی از متن جامعه کنار بمانند و می‌گفتند این‌طور باشید چون رژیم هم مزاحمشان نبود.

 این‌ها کلاس‌هایی داشتند و بچه‌مسلمان‌ها جمع می‌شدند آنجا و دوره اصول عقاید به این‌ها یاد می‌دادند و یکسری تعلیمات به این‌ها می‌دادند و مجهزشان هم می‌کردند علیه بهائیت. در سراسر کشور هم شبکه این‌ها باز شده بود مزاحمتی هم نداشتند اما چون مبارزه را قبول نداشتند و یکسری از نیروها را جذب می‌کنند و یک کاری هم به نیروها می‌دهند، جوان می‌بیند در یک دوره‌ای که آنجا رفته، چیز یاد گرفته مشکلی هم ندیده، مبارزه با بهائیت هم که چیز خوبی بوده، فکر می‌کرد چیز یاد گرفته، کار هم کرده و از طرفی، نقطه مقابلش را می‌دید که فلان دانشجو مثلاً رفته زندان و بیرن آمده و هیچ چیز هم ندارد و از درس هم افتاده. خلاصه، برای خودشان جاذبه‌ای داشت و ما روی این جهت، بیشتر بدی می‌دیدیم.

 میدان مبارزه خالی می‌شد. ما فکر کردیم کار اصلی‌مان الآن باید مبارزه با رژیم باشد. مسئله مهم ما پیش از پیروزی انقلاب این بود که چرا این‌ها به مسئله جنایات رژیم، بی‌تفاوت‌اند؟ ما می‌گفتیم خوب اینکه رژیم به شما اجازه می‌دهد مبارزه کنید، این سرگرمی است واِلا خود رژیم دارد بهائی‌ها را تقویت می‌کند. آن‌موقع، وزیر جنگ، بهائی بود.

 پزشک مخصوص شاه، بهائی بود، پست‌های حساس را به بهائی‌ها می‌دادند، وزاری دیگر هم بهائی بودند، وزیر آب و برق و.... . به هر حال،‌ بهائی‌ها دست بالایی داشتند. رژیم، آن‌ها را این‌طور تأیید می‌کند و معلوم است اینکه به شما اجازه می‌دهند، رنگ دارند می‌کنند ما را و نگذارید این‌جوری شود و ما  این اختلاف را داشتیم. طبعاً آن‌ها چون راه امام را قبول نداشتند، بایست از لحاظ فتوا و مرجعیت و این‌ها هم بروند سراغ دیگری، که سراغ آقای خویی رفتند. این بود که وضع بدی پیش آمده بود و می‌گفتند نمی‌شود امروز حکومت اسلامی[را برپا کرد و] تا نیامدن امام‌زمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف، حکومت اسلامی تشکیل نمی‌شود... و مبارزه با رژیم را نوعی بچه‌گانه می‌دانستند.»(1)

1. سلسله مصاحبه‌های زبان گویای انقلاب، مجله عروه‌الوثقی، شماره 85، مورخ 22/7/1361.
كلمات كليدي : انجمن حجتیه , آیت الله هاشمی رفسنجانی

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
بيشتر
نسخه قابل چاپ