.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
پربیننده ترین مطالب
1397/8/27 يكشنبه
از تقویت روحیه دراویش تا انتقاد از «دشمنان» 
تحلیلی بر نخستین سخنرانی «نورعلی تابنده» در خانقاه امیرسلیمانی پس از غائله گلستان هفتم
فرق و ادیان: بالأخره پس از گذشت هشت ماه بحرانی از فاجعه گلستان هفتم (اسفند 1396) در پاسداران تهران و مخدوش شدن چهره درویشی‌گری و دراویش –تا همیشه تاریخ- فرقه گنابادی توانست بار دیگر-به طور نسبی- به شرایط عادی بازگردد و با رفع تدابیر امنیتی منطقه و متعاقب آن، بازگشایی خانقاه امیرسلیمانی، شاهد برگزاری نخستین مجلس با حضور «نورعلی تابنده» در این مکان باشد.
قطب سالخورده گنابادی در اظهارات کوتاه خود در این مجلس -که به بهانه گرامیداشت سالمرگ یکی از اقطاب پیشین برگزار شده‌بود-  ضمن اشاره به بهبود شرایط و مسائلی چون صبر و استقامت دراویش در این برهه حساس زمانی، کلماتی به کار برد که جای قدری تأمل دارد.
وی اظهار داشت: «[طی این مدت] حال همدلی ومحبت[دراویش] خوب است و تقویت شد ولی توجه به جمع فقرا کم شد، توجه کنید درویش‌ها که اگر یکی از ما تنها نیستیم، عده زیادی با ما هستند، خوبی و بدی،عده زیادی وجود دارد ... بسیاری هم ازاول خلقت بشر، ‌دشمنانی بودند در راه خداوند که... آن دشمنان، همیشه کارخودشان را می کردند ولی موهبت‌های الهی باید جلوی آن‌ها را بگیرد. ان‌شالله خداوند به ما قدرت و نیروی درک بدهد که محبت‌هایی که به ما می شود را درک کنیم و خدای ناکرده،‌ خصومتی که به می‌َشود را هم درک کنیم و دفع کنیم.»
 همان‌طور که ازعبارات فوق برمی‌آید، تابنده با همان شیوه قدیمی، بار دیگر با به کارگیری واژه ها و جملات دوپهلو، رندانه منظور خود را بیان و نقدهایی را متوجه خودی‌ها و بیرونی‌ها کرده است؛ در کنار شکر خدا از اتحاد و محبت درونی، با جمله «ولی توجه به جمع فقرا کم شد»، سنگ‌پراکنی‌های اخیر جناح‌های درونی را مورد اشاره قرار می‌دهد و در ادامه با واژه‌های حساسیت‌برانگیز و تحریک‌کنند‌ای چون «دشمنان» و «خصومت‌ها»، بیرونی‌ها را خطاب قرار داده و ضمن اشاره به «موهبت های الهی»، می کوشد وجهه درویشی را پیروز نشان دهد و در عین حال، امیدی بر دلهای مریدان جاری سازد.
تأکید وی بر لزوم «دفع خصومت‌ها» نیز فرمانی پنهانی به مریدان است برای هوشیاری بیشتر و از طرفی، کنایه ای به بیرونی‌ها. 
به این ترتیب، تابنده در نخستین جلسه رسمی درخانقاه امیرسلیمانی بعد از غائله گلستان هفتم، محتاط‌تر از همیشه، ضمن حفظ ضرورت‌های شرایط، در لفافه از دوری «تحمیل‌شده» یا «دشمنان و خصومت» سخن می‌گوید و با تحریک احساسات مریدان، می کوشد جایگاه مخدوش‌شده خود پس از حوادث اخیر را به عنوان قطب و مرشد، تقویت نماید. 
به هر حال، مجلس امروز، نقطه عطفی در فرقه گنابادی محسوب می‌شود و فرصتی دوباره برای تصمیم‌گیری در خصوص تغییر منش یا بازگشت به رویکرد سابق.

بخش تحلیلی روشنگر

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر