.
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
ادیان
1395/9/23 سه‌شنبه
آغاز هفتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی

eslamvakelisa-1

به گزارش فرق و ادیان، هفتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام  کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی با موضوع نقش عقلانیت و اخلاق دینی در جلوگیری از خشونت و افراط‌گرایی، پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 23 آذر) در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این دور از گفت‌وگوها با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی، آیت‌الله تسخیری، مشاور ویژه مقام معظم رهبری در حوزه جهان اسلام، اسقف سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران، اسقف گریگور چیفیچیان، خلیفه ارامنه آذربایجان، پدر روحانی سپیان کچدجیان، خلیفه ارامنه اصفهان، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، نمایندگان ارامنه، آشوریان، کلیمیان و زرتشتیان و جمعی از دانشگاهیان و فعالان حوزه گفت‌وگوهای دینی، برگزار شد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آغاز این دور از گفت‌وگوها، برگزاری این نشست را برقراری ارتباط بین رهبران ادیان آسمانی دانست.

وی گفت: امروزه شاهد وضعیت نابهنجاری در جامعه انسانی هستیم و متأسفانه دشمنان ادیان الهی این وضعیت را زاییده تعلیمات و آموزش‌های آسمانی می‌دانند و ادیان الهی به خصوص اسلام را متهم در این باره متهم می‌کنند و آموزه‌های اسلامی را اساس خشونت‌های جهان معاصر می‌دانند.

تسخیری تأکید کرد: حقیقت امر این است که اگر اندکی قبل و به دهه‌های قبل بازگردیم، خواهیم دید که چه عاملی خشونت‌ها را در جهان حاکم کرده است. حدود یک قرن پیش عده‌ای با نظریه‌‌پردازی‌های غلط، تلاش کردند تا ایمان به خدا و ادیان را سست کنند و متأسفانه شاید رهبران ادیان خیلی متوجه حربه شیطانی آنان نبودند و آنانی که مصلح بودند و فریاد بر سر این طاغوت‌گری‌ها می‌زدند، ملامت می‌شدند.

وی ادامه داد: متأسفانه کار این استکبارگران ثمر داد و امروزه گروه‌های تکفیری و افراط‌گری به عنوان نماد ادیان در صحنه حرکت می‌کنند.

رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: خرسندیم از اینکه امروزه رهبران ادیان مختلف با تلاش خود زندگی طبیعی مردم به به حالت اول آن بازمی‌گردانند. در این راستا، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بیش از 2 دهه تلاش داشته تا روابط بین رهبران ادیان الهی را تقویت کند و ثمرات آن امروز دیده می‌شود و تا چند دهه دیگر قابل مشاهده خواهد بود.

در این نشست دو روزه، اندیشمندان مسلمان و ارمنی مقالات خود را با موضوعات «رسانه و آموزش و نقش آن در ریشه‌کن‌سازی خشونت از جامعه و خانواده با بهره‌گیری از اخلاق و عقلانیت»، «دین و خشونت و برداشت‌های متفاوت و تأثیرگذاری اجتماعی»، «نقش رهبران دینی در اشاعه صلح و احترام متقابل برای مقابله با افراط‌گرایی و خشونت» و «احترام به حقوق بشر برای جلوگیری از برداشت‌های نادرست از دین» ارائه خواهند داد.

بنا بر اعلام این خبر، ششمین دور گفت‌وگوی دینی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی با عنوان «همکاری مسلمانان و مسیحیان برای ایجاد صلح عادلانه در منطقه» اسفند ماه سال 1393 در لبنان برگزار شده بود.

eslamvakelisa-2

eslamvakelisa-3

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ