.
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
ادیان
1395/7/25 يكشنبه
تفاوت اصلی عرفان حماسی عاشورا با عرفان مسیحی

به گزارش فرق و ادیان به نقل از رادیو گفت وگو، برنامه «شعبده شوم» با موضوع «بررسی نقش ولایت پذیری در دین اسلام در مقایسه با یهودیت» با حضور حجت الاسلام دکتر سعید ارجمندفر، پژوهشگر دین و رسانه، عضو هیات علمی جامعه المصطفی(ص) العالمیه و دکتر محمدحسین فرج نژاد، پژوهشگر ادیان نوظهور و دبیر انجمن سواد رسانه ای روی آنتن رفت.

بنابر این گزارش، دکتر محمدحسین فرج نژاد در ابتدای مباحث خود در این برنامه رادیویی اظهار کرد: حضرت امام حسین (ع) در شب آخر زندگی خویش و قبل از واقعه عاشورا شرعیت، نماز و گفتار نیک خود را فراموش نکرده و به اعتقاد خود پایبند بودند؛ به طوری که تا لحظه های آخر تاکید به حدود شرعی از گفته های امام حسین (ع) بسیار مشهود است.

وی  با اشاره به مولفه های عرفان حماسه عاشورا، گفت: به نظر می رسد که مهمترین مولفه های عرفان حماسی عاشورا همان مولفه های دین اسلام است که در عرفان اسلامی به زبان عرفان باز ترجمه شده است.

فرج نژاد همچنین در ادامه افزود: بدون شک توحید، ولایت و معادباوری مهمترین مولفه هایی هستند که در عرفان اسلامی برجسته شده اند. ولایتی که در عرفان اسلامی با آن رو به رو می شویم، دقیقا اساس تمام ادیان و دین ابراهیمی و تمام شرایع الهی در تمام بشریت است.

وی در خصوص اهمیت ولایت در شرع الهی تاکید کرد: تمامی شرایع الهی بدون ولایت اساساً بی مغز و تهی می شوند. ولایت همواره در مقابل عبد مطرح می شود، با توجه به این که عبد با توسل جستن به ریسمان ولایت الهی محقق می شود. ولایت اگر فراموش شود، راهی که ولی هم به عنوان شرع مطرح می کند نیز فراموش خواهد شد.

این پژوهشگر ادیان نوظهور با بیان این که محوریت شرعیت به دلیل محوریت ولایت در عرفان اسلامی بسیار برجسته است، گفت: امروزه برخی از فرقه های انحرافی اسلامی، مسیحی و یهودی با حرف های مختلف محوریت شرعیت را کمرنگ کرده و به نوعی انسان گرایی و سکولاریسم را برجسته و مهم می شمارند.

وی همچنین در ادامه افزود: شرعیت الهی همواره حدود و راهی است که خداوند متعال برای رسیدن به غایت عرفان که همان شهود حقیقت هستی است، قرار داده. انسان بدون لحاظ شرعیت به جایی نمی رسد.  امام حسین (ع) در شب آخر زندگی خویش و قبل از واقعه عاشورا شرعیت، نماز و گفتار نیک خود را فراموش نکرده و به اعتقاد خود پایبند بودند؛ به طوری که تا لحظه های آخر تاکید به حدود شرعیت از گفته های امام حسین (ع) بسیار مشهود برداشت می شود.

این گزارش می افزاید:‌ در بخش دیگر برنامه حجت الاسلام دکتر سعید ارجمند فر با اشاره به تفاوت های عرفان مسیحی و عرفان حماسی عاشورا، گفت: اصلی ترین تفاوت بین عرفان مسیحی و عرفان حماسی عاشورا را می توان با بررسی و ماهیت تاریخ عرفان مسیحی به دست آورد. در نگاه خاصص مسیحیان، جوشش و خروش مسیح(ع) یکی از دلایل تشکیل عرفان مسیحی شده است.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی(ع) العالمیه با اشاره به تفاوت قیام و شخصیت امام حسین (ع) و قیام و شخصیت مسیح (ع) در بین مسیحیان، گفت: بدون شک آن چیزی که مسیحیان از حضرت مسیح(ع) به تصویر می کشند، آن چیزی نیست که ما به آن باور و اعتقاد داشته باشیم.

وی همچنین در همین خصوص اضافه کرد: ما حضرت مسیح(ع) را مانند سایر پیامبران الهی، انسانی انقلابی، پرشور و حرارت و معصوم از گناه و برخوردار از سلحشوری در مقابل ظلم و عدالت خواه و شرعیت مدار می دانیم، به طوری که در نگاه مسیحیان، حضرت مسیح(ع) را پیامبر ندانسته و پسر خدا می دانند که تفکر باطل و اشتباهی است.

گفتنی است، فایل صوتی برنامه "شعبده شوم" از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنجشنبه و جمعه از ساعت 17 تا 18 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ