.
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
ادیان
1395/6/27 شنبه
نشست وزیر ارشاد با رسانه‌های ارمنی‌زبان برگزار شد+تصاویر

به گزارش فرق و ادیان به نقل از خبرگزاری فارس نشست رسانه‌ای علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصحاب رسانه‌های شاخص ارمنی‌زبان با  حضور اسقف سبو سرکیسیان برگزار شد.

در این دیدار سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، ژرژیک آبرامیان نماینده ارامنه جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی، درنیک ملکیان سردبیر روزنامه آلیک، حجت‌الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

این نشست به مناسبت هشتاد و پنجمین سال تأسیس روزنامه آلیک (دومین روزنامه قدیمی ایران پس از اطلاعات و تنها روزنامه ارمنی زبان ایران) برپا شد.

این افراد از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های کشورهای روسیه، آمریکا، یونان و ارمنستان هستند و در هشتاد و پنجمین سالگرد روزنامه آلیک به تهران دعوت شده‌اند.

سفر به تبریز و دیدار از قره‌کلیسا، سفر به کاشان و اصفهان و بازدید از مراکز تاریخی آن، دیدار با اسقف اصفهان و شورای خلیفه‌گری و کلیساهای این شهر از جمله برنامه‌های گروه یادشده در ایران است.

جنتی در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران از بدو تاسیس با توجه به بینش توحیدی که دارد به همه ادیان توحیدی رزتشت، یهود و مسیحیان با فرقه های مختلف رسمیت بخشید و در قانون اساسی جمهوی اسلامی، ایرانیان رزتشتی، کلیمی و مسیحی به صورت ادیان رسمی شناخته شده اند.

وی افزود: بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) نیز از آغازین روزهای انقلاب اسلامی ایران تاکید داشتند که ایران برای همه است و توحید هم مذهب همه است و ما یک ملت واحد هستیم.

جنتی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از انجمن های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در ایران متعلق به پیروان ادیان الهی است و خوشبختانه ملت ما، مردم ارامنه را به عنوان افرادی صادق، درستکار و متخصص می شناسند و ارتباط  نزدیک و خوبی با آنها دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حوزه مطبوعات هم ما حدود ٢٥٠ روزنامه در کشور داریم که مجاز به انتشار هستند و علاوه بر نشریات الکترونیک و تعداد آنها به هزاران می رسد.

وی افزود: شخصیت های مختلف ارمنی در رشته های معماری، تئاتر، سینما و موسیقی هر کدام برای ما بسیار برجسته بوده اند و چهره های ماندگاری را در بین هموطنان ارمنی می بینیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ارامنه در حوزه نشر کتاب و مطبوعات همواره پیشتاز بوده اند و در جمهوری اسلامی ایران کتاب های مختلفی را به زبان ارمنی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چاپ رسانده اند.

وی با اشاره به روابط نزدیک و تنگاتنگ تهران و ایروان، در بین ١٥ کشور همسایه گفت: خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران نزدیکترین روابط را با جمهوری ارمنستان در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارد.

جنتی افزود: اینگونه گردهمایی ها بر تحکیم و تقویت و گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور می افزاید و باید با جدیت دنبال شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به تاسیس و راه اندازی بنیاد بین المللی ادیان توحیدی با همکاری «سبو سرکیسیان» اسقف ارامنه تهران، ابراز امیدواری کرد، این بنیاد بتواند با حضور رهبران ادیان الهی، در جهت تحکیم روابط علمی، دینی، فرهنگی و... که وزارت و فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می کند، حرکت کند.

جنتی همچنین اعزام گروه های مختلف هنری اعم از موسیقی، هنرهای نمایشی، تجسمی، را گامی دیگر در جهت تحکیم تعاملات و همکارهای متقابل عنوان کرد.

عضو کابینه دولت یازدهم ابراز امیدواری کرد که اینگونه گردهمایی های که با حضور مدیران مسئول رسانه های ارمنی انجام شده، بتواند کمک شایانی به تبیین و معرفی چهره واقعی ایرانیان و ایران کند.

وی گفت: همکاری های رسانه ای میان اهالی مطبوعات ایران و ارمنستان نیز بدون شک بر تحکیم و توسعه روابط در همه زمینه ها می انجامد.

جنتی با اظهار تاسف از اقدامات گروههای تروریستی در کشورهای مختلف دنیا ادامه داد: گروه های تروریستی به اشغال کشورهایی مانند شمال سوریه و عراق پرداخته اند و برخوردهایی را که با ادیان مختلف دراین کشورها دارند به نام اسلام تمام می کنند و دین اسلام از آنها بیزار است.

وی ادامه داد در طول سال ها این گروهک ها بسیاری از مسیحیان را آواره و به تخریب و ویرانی کلیساهای آنها پرداخته هان و جمهوری اسلامی ایران هموارذه اقدامات گروهک های تروریست و تکفیری را محکوم کرده است.

این دیدار به مناسبت سالروز هشتاد و پنجمین سال تاسیس روزنامه آلیک (روزنامه ارمنی زبان) در هتل انقلاب تهران و با حضور معاونین فرهنگی و مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اسقف ارامنه تهران برگزار شد.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ