.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تصوف و دراویش
1396/9/20 دوشنبه
فصل تازه‌ای از اختلاف درونی فرقه گنابادی
در ادامه داستان «چهل‌شب با مولانا»
فرق و ادیان: گروهک‌ افراطی مجذوبان‌نور با انتشار قسمت تازه‌ای از سلسله مقالات «40 شب با مولانا»، خشم خود از مشایخ و مأذونین فرقه را بار دیگر عیان ساخت. در این مطلب، ضمن اشارات استعاری و روایت‌گونه همیشگی، این‌بار با انتقاداتی صریح‌تر و بی‌پرده‌تر مواجه‌ایم که نمایانگر آتش تند عناصر گروهک مزبور است.
 
 
«ح.م»، عنصر مجذوبانی، تندتر از همیشه این‌گونه مشایخ را آماج حملات خود قرار می‌دهد: «درویش، هادی خدا و ولی اوست و لاغیر. بعضی این شبهه در ضمیرشان افتاده است که ارادت مقلدانه به دارنده اجازه، عین و‌‌ همان بندگی اجازه‌دهنده است! این خیال باطل و ناروا که در میان درویشان عرف گشته جز شرک و خرافه نیست و حاصل آن درجا زدن است و از معایب درویشی سنتی است که بلای اعتقاد درویشان گشته است و عمارت ایمانشان را از شالوده سست کرده است.»(1) و با این اظهارات و به‌ویژه اشاره به «درویشی‌ سنتی»، به رویکرد نوین این گروهک در درویشی‌گری نیز گریز می‌زند.
 در ادامه، مشایخ و مأذونین را -با کنایه- منحرف از طریق درویشی و بی‌ادب می‌خواند: «درویش گفت: نشانه صوری خروج وکیلان از مدار صواب چیست؟ مولانا گفت: ... بندگان خدا را به بند خویش کشیدن، بی‌اجازت در قول و فعل تاختن! و اجازت را مجوز خودسری کردن و پرده ادب دریدن..... است».(2)
 
 
هجمه‌های مجذوبانی‌ها به همین‌جا ختم نشده و در انتها، به صورت ضمنی، مریدان را به اعتراض و ایستادگی در برابر مشایخ، تشویق می‌نماید: «درویش گفت: اگر وکیل در امری دخالت کرد که در حوزه اجازها نباشد یا در‌‌ همان اجازه‌ای که دارد خارج از میل موکل عمل کرد وظیفه درویشان چیست؟ مولانا گفت: بازخواست وکیل با موکل است... نبایستی خطای وکیل را به بهانه داشتن وکالت صواب دید و تابع بود.»(3)
به نظر می‌رسد، اقدامات افراطی اخیر گروهک مجذوبان‌نور در رابطه با مجرمان کوار که «نورعلی تابنده»(قطب فرقه) را ناگزیر به صدور بیانیه‌ و دعوت به سکوت عناصر مجذوبانی نمود، این گروهک افراطی را به خشم آورده که این‌چنین، مشایخ را آماج حملات خود قرار داده‌اند. با این اوصاف باید دید، این‌بار مشاوران قطب چه تدبیری برای آرام کردن اوضاع خواهند اندیشید.
 
پی‌نوشت:
  1. «چهل شب با مولانا/شب دوازدهم»، مجذوبان نور، 19آذرماه 96.
  2. همان.
  3. همان.
كلمات كليدي : فرقه گنابادی , اختلاف درونی فرقه , مولانا , مجذوبان نور
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر