.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
تصوف و دراویش
1396/9/27 دوشنبه
رونمایی از سبک تازه درویشی‌گری
بازی تازه گروهک «مجذوبان‌نور»
فرق و ادیان: گروهک افراطی مجذوبان‌نور که هنوز جوهر قلمشان در هجمه‌های تند و تیز به مشایخ  و مأذونین فرقه گنابادی خشک نشده، برگ تازه‌ای از رویکردهای نوین و خارج از مسیر خود را در درویشی‌گری رو کردند. در این راستا، ‌سایت مجذوبان‌نور با انتشار مطلبی تحت عنوان «درویشی مدرن، درویشی سنتی»، زبان به انتقاد از راه و روش مشایخ و اطرافیان قطب فرقه گشوده و با «سنتی» خواندن، آن را فاقد کارآیی و حتی انحراف از مسیر طریقت البته با قرائت‌های مجذوبانی‌ها- مطرح نموده‌است؛ « قبول درویشی سنتی و مخالفت با درویشی مدرن در حقیقت انکار ولیّ وقت است و نشان‌دهنده‌ی عدم درک و فهم درست از عرفان عملی و تصوف حقه است...این سنت‌گرایان یا بهتر بگوییم هواپرستان در واقع اساس درویشی را که‌‌ همان اصل ولایت است، در عمل منکرند. چراکه اساسی‌ترین حکمت وجودی ولایت آن است که سالکان راه خدا دچار جمود و ارتجاع نشوند و طالبان حقیقت به جای خداپرستی در دام پرستش دین، مذهب، مرام، عادات و تشریفات، اسیر نشوند.»(1)
در ادامه از سبک تازه و ابداعی خود یعنی «درویشی مدرن» نام برده و آن را یگانه مسیر سلوک و «راهگشای طالبان طریق حقیقت» خوانده و در نهایت، آب پاکی را روی دست غیرمجذوبانی‌ها و منتقدانشان می‌ریزد: «درویشی سنتی، دام شیاطین و سد سلوک سالکین و مانع از اعتلا و تعالی مکتب درویشی است. مکتب درویشی همیشه مدرن و تازه است».(2)
البته پیش از این اظهارات صریح و بی‌سابقه نیز قول و فعل گروهک مجذوبان‌نور، خبر از ایجاد رویکرد و قرائتی تازه در فرقه‌گنابادی می‌داد، اما باید دید دلیل شتاب مجذوبانی‌ها در این افشاگری چیست و چه اهدافی را در پی آن در سر دارند. نکته قابل‌تأمل دیگر در این زمینه، آشکار شدن گونه تازه‌ای از انحرافات در فرقه گنابادی است. با توجه به مبانی فکری مجذوبانی‌ها که فرامذهبی‌بودن، بی‌قیدی نسبت به آداب دین و مذهب(شریعت‌گریزی) و تز روشنفکری، از آن جمله ‌است، می‌رود که دیگر همان رگه‌های ظاهری عرفان و معنویت باقیمانده کنونی نیز از این فرقه رنگ ببازد.

 
 
 
 
پی‌نوشت:
  1. «درویشی سنتی، درویشی مدرن»، سایت مجذوبان‌نور، آذرماه 1396.
  2. همان.
 
 
 
كلمات كليدي : فرقه گنابادی , مجذوبان نور , درویشی مدرن , درویشی سنتی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر