.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
مسیحیت تبشیری
1396/1/14 دوشنبه
کتاب «اسلام ‏ستیزی غرب و کلیسا» نوشته سید هادی خسروشاهی به همت انتشارات کلبه شروق قم منتشر شد.
به گزارش فرق و ادیان، نویسنده کتاب که از نویسندگان باتجربه حوزه علمیه قم و از شاگردان امام خمینی(ره) و علامه طباطبایی(ره) است و به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در واتیکان فعالیت می‌کرده است، پس از نگارش «واتیکان، دنیای اسلام و غرب» و ترجمه «پژوهشی درباره انجیل و مسیح» (نوشته آیت الله کاشف الغطاء)، به مسئله اسلام ستیزی غرب و کلیسا پرداخته است.
امپریالیسم غرب در کلیت خود، با همکاری عملی «واتیکان» و بخش اعظم ارباب کلیسا در بلاد دیگر، تا آنجا که در توان دارند، بر مسئله «اسلام هراسی» در همه جای جهان، به ویژه کشورهای غربی -اعم از اروپا و آمریکا- دامن می‌زنند تا آنجا که هم اکنون از مرحله اسلام هراسی، به فاز «اسلام ستیزی»! رسیده‌اند و با استفاده از وسایل و ابزاری که در اختیار دارند، به این توطئه شوم و ضد اخلاقی خود ادامه می‌دهند. این کتاب شامل چند بحث این فعال باتجربه و صاحب نظر مسائل بین‌المللی در این رابطه است که به مناسبت‌های مختلف تهیه شده و می‌تواند ماهیت توطئه و عاملان اصلی آن را افشا کند.

ضرورت تحقیق درباره موضوع کتاب (اسلام ستیزی)
«اسلام­ هراسی» و یا به عبارت روشن‌تر «اسلام ستیزی» پدیده جدیدی در غرب مسیحی نیست. از زمان ظهور اسلام، به تعبیر قرآن مجید، «احبار و رهبان» همواره در حال توطئه بر ضد اسلام و مسلمین بوده‌اند، که بعدها و از زمان‌های بسیار دور همچنان ادامه یافته و در دوران جنگ‌های صلیبی و قتل عام مردم مسلمان به فتوای پاپ‌ها و مأموران کلیسا، به مرحله تکاملی خود رسیده است. در عصر ما، علاوه بر اینکه جنگ‌های صلیبی نیابتی در اغلب کشورهای اسلامی ـ عربی ـ آفریقایی ادامه دارد و همه روزه هزاران مسلمان بی‌گناه توسط مزدوران عرب و غرب با سلاح‌های اهدایی امپریالیسم غرب و صهیونیسم بین‌المللی قتل عام می‌شوند، در این میان پدران روحانی و در رأس آن‌ها عالی‌جناب پاپ به دعا و نیایش ـ فقط برای مسیحیان ـ و به برکت بخشی و قدیس سازی مشغولند و گویا از فجایع ضد بشری هم­ کیشان خود، اصولاً آگاه نیستند. اسلام‏هراسی کنونی در غرب بر ضد هر کسی که مسلمان نامیده می‌شود و یا فقط پوشش اسلامی دارد، به طور گسترده‌ای ادامه داشته و در عمل تبدیل به اسلام ستیزی شده است.
 
به نظر استاد خسروشاهی، نویسنده کتاب «اسلام ستیزی غرب و کلیسا»، موج جدید اسلام ­ستیزی با یک سخنرانی جناب ژوزف راتزینگر یا پاپ بندیکت شانزدهم، پاپ سابق، علیه پیامبر اکرم(ص) به این دشمنی، جنبه رسمی و علنی داد و جورج بوش پسر، رئیس جمهور اسبق آمریکا، هم‌زمان و به صراحت از «جنگ مقدس» ـ صلیبی ـ سخن گفت و پس از این مقدمه چینی‌ها، توطئه تجاوز رسمی و علنی بر ضد کشورهای اسلامی آغاز شد و صدها هزار نفر از مسلمانان در کشورهای عراق، سوریه، افغانستان، یمن، لیبی، لبنان و... با هجوم وحشیانه جنایتکاران صلیبی عصر ما، قتل ­عام شدند که هنوز هم این جنایات به شکل روشن و آشکاری در این کشورها ادامه دارد.
استاد در پایان مقدمه‌اش بر این کتاب می‌نویسد: «متأسفانه واتیکان در قبال اسلام­ هراسی و اتهامات بر ضد مسلمانان، نه ­تنها موضعی قاطع و رسمی نمی‌گیرد، بلکه خود به نحوی پنهان یا آشکار، با همکاری امپریالیسم، آتش‌بیار معرکه است و آن­ وقت باید پرسید چگونه از گفتگوی بین ادیان و «حوار مسیحی ـ مسلمان» سخن می‌گوید؟»
کتاب «اسلام ستیزی غرب و کلیسا»، متن یک سخنرانی، یک گفتگو، یک مقاله و چند یادداشت کوتاه استاد خسروشاهی درباره «اسلام­ هراسی» و «خشونت مسیحیان در طی قرون مختلف» است که با توجه به اهمیت آن و برنامه‌ریزی جدی برای مقابله با آن، در قالب کتاب حاضر منتشر شده است.
بخش اول این کتاب با عنوان «اسلام­ ستیزی غرب: استشراق و مستشرقین»، متن سخنرانی استاد خسروشاهی در انجمن علمی ادیان حوزه علمیه قم است. استاد خسروشاهی در این سخنرانی، برای استشراق (شرق شناسی) چهار مرحله ترسیم کرده است: ۱. مرحله استشراق مذهبی و رابطه آن با تبشیر، ۲. مرحله نظامی و آثار جنگ‌های صلیبی بر استشراق، ۳. مرحله سیاسی استعماری برای استشراق، ۴. پدیده استشراق علمی و آکادمیک.
وی علیرغم تقدیر از تلاش خالصانه و صادقانه معدود مستشرقین، معتقد است که مراحل سه‌گانه استشراق در همه مراحل با اسلام­ ستیزی و مسلمان­ کشی همراه بوده است و اسلام­ ستیزی غرب در مرحله چهارم نیز علیرغم استشراق علمی، با شدت بیشتر و شکلی دیگر، همچنان ادامه یافت و ادامه دارد که به صورت فشار بر مسلمانان در همه کشورهای اسلامی و منع آن‌ها از پوشش اسلامی و تضییع حقوق قانونی و انسانی آن‌ها می‌توان دید. وی در پایان این گفتار، خواستار انجام تحقیقات جدی و عمیق در دو موضوع: «استشراق و مستشرقین» و دیگری «تبشیر مسیحی گری» (به ویژه در ایران و از زمان قاجار تاکنون) شد.
بخش دوم کتاب گفت‌وگوی مجله «تاریخ در آئینه پژوهش» با استاد درباره «سابقه و ریشه تاریخی دشمنی دستگاه پاپی با اسلام» است. ایشان معتقد است که متأسفانه موضع ­گیری پاپ و واتیکان در قبال حوادث جهان اسلام در راستای اهداف سیاسی ـ نظامی سرمایه ­داری و امپریالیسم غربی است. ایشان در این گفت‌وگو بیان می‌کند که غرب در کلیت خود، ماهیت نژادپرستانه‌ای دارد و اکنون پیشرفت مسلمانان و توسعه و گسترش نفوذ اسلام در اروپا و آمریکا و گرایش اندیشمندان و روشنفکران غربی به اسلام، به اضافه اسلام آوردن مستمر انبوهی از افراد عادی مسیحی در غرب و آفریقا و آسیا و نیز رشد و ازدیاد جمعیت مسلمانان در اروپا، و عواملی از این قبیل، باعث شده که آن‌ها نگران نفوذ و سلطه مسلمانان شده و به آغاز جنگ صلیبی جدید روی آوردند.
استاد خسروشاهی معتقد است که کشورهای غربی، بخش سیاسی ـ نظامی تهاجم بر ضد مسلمانان را اداره می‌کنند و پاپ و کلیسا مأموریت هجمه فرهنگی ـ مذهبی بر ضد مسلمانان را عهده دار شده‌اند. نشر کاریکاتورهای اهانت ­آمیز در جراید غربی و نمایش فیلم‌های زننده بر ضد پیامبر اعظم(ص) نشان دهنده عمق توطئه‌ای است که غرب در کلیت خود، بر ضد اسلام و مسلمانان تدارک دیده است.
بخش سوم کتاب مقاله‌ای از استاد خسروشاهی درباره «جنگ‌های صدر اسلام و جنگ‌های صلیبی» است که استاد در آن به این اتهام قدیمی که «اسلام دین جنگ و جهان گشایی بوده و به زور شمشیر پیش رفته است» پاسخ شایسته و متقن داده است؛ اتهامی که قرن‌هاست دشمنان اسلام و در رأس آن پاپ‌ها و ارباب کلیسا آن را تکرار کرده‌اند و در زمان ما هم طبق پروژه اسلام­ ستیزی سازمان سیا و دیگر نهادهای وابسته به امپریالیسم جهانی، به اوج خود رسیده است. استاد خسروشاهی در این مقاله ابتدا به دیدگاه تورات و عهد قدیم و عهد جدید درباره جنگ و انگیزه‌های آن و چگونگی آن را پرداخته است و سپس آمار آدمکشی‌ها و خونریزی‌هایی که در قرون گذشته به دست یهودیان و نصارا انجام شده است را بیان می‌کند و سپس بحث «جهاد در اسلام» و انگیزه‏های آن و جنگ‌های صدر اسلام را تبیین می‌کند و این دو را با هم مقایسه می‌کند تا نشان دهد که غربیان به دروغ و غلط، اسلام را دین جنگ و خشونت و خونریزی­ معرفی کرده‌اند، در صورتی که واقعیت‌های تاریخی، خلاف این مطلب را ثابت می‌کند و پس از بررسی کامل مخاطبان خواهند فهمید که تنها دین صلح و همزیستی جهانی، دین اسلام است و بس. این مقاله نخست در سال 1348 تحریر شد و در سالنامه «سیمای اسلام» و نشریه «دارالتبلیغ اسلامی» چاپ شد.
 
اما بخش پایانی این کتاب سه یادداشت کوتاه است با عناوین «سابقه اسلام‌ستیزی» (نوشته شده در عید غدیر سال 1387)، «توطئه مذهبی ـ سیاسی مسیحیت افراطی!» (گفتگویی کوتاه با خبرگزاری قرآن ایران (ایکنا))، در تاریخ خرداد 1394 در نقد سخنان پاپ بندیکت شانزدهم) و «آیین شمشیر کدام است؟» (یادداشتی در پاسخ به تهمت ناجوانمردانه مبشران مسیحی و مستشرقان به اسلام درباره «اسلام به زور شمشیر پیش رفته است».)
 
استاد خسروشاهی در یادداشت آخر بیان می‌کند کسانی که می‌گویند «اسلام به زور شمشیر پیش رفته» نظری جز اسلام ­ستیزی و کینه­ دوزی ندارند و واقعیت‌های تاریخی گذشته و حوادثی که در عصر ما به وقوع پیوسته، این ادعای ناجوانمردانه را تکذیب می‌کند.
گفتنی است کتاب «اسلام‌ستیزی غرب و کلیسا» در 104 صفحه، قطع رقعی، تیراژ 1000 نسخه و قیمت 4000 تومان در زمستان 1395 از سوی انتشارات کلبه شروق منتشر شده است. برای تهیه این کتاب و دیگر آثار استاد خسروشاهی می‌توان از طریق انتشارات کلبه شروق (02537838144) یا سایت مرکز بررسی‌های اسلامی (www.iscq.ir) اقدام کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر