.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
مسیحیت تبشیری
1396/1/26 شنبه
کودتای نافرجام کلیسای اسقفی در ایران
15 آوریل 1980 برابر با 26 فروردین 1359، 500 میلیون دلار وجه نقد از طرف سازمان سیا به کشیشپال هنت داده شد تا این مبلغ برای یک کودتا در ایران هزینه شود.
به گزارش فرق و ادیان، نقش اصلی در این کودتا را کلیسای اسقفی ایران به عهده داشت و نوشته "پال هنت" به افسر پنتاگون نیز این را نشان می دهد.


در این سند کشیش پال هنت انگلیسی که سالها نقش جاسوسی در ایران را به عهده داشته به "مک کانل" افسر پنتاگون نامه نوشته و دریافت500 میلیون دلار وجه نقد را از طرف سیا اعلام داشته است.

وی در ادامه این نامه اظهار خوشوقتی نموده که قادر خواهد بود این مبلغ را بین افسران ارتش و نیروی هوایی، رهبران بهائیت و گروه های ضد انقلاب توزیع کند و مقدمات کودتا از جمله بمباران منزل امام (ره) و مناطق استراتژیک قم و تهران را علنی سازد.


پال هنت به اتفاق به اتفاق همسر و فرزندانش
در همین سند پال هنت از ملاقات خود با سفیر انگلستان "جان گراهام" و شش افسر نیروی هوایی در ایران و گروه دیگری از ارتشیان و طراحان سیا گزارش داده و شرح این دیدار را ذکر کرده است. این افراد از جان گراهام 300 کیلو مواد منفحره و فیتیله های انفجاری دریافت داشته اند.


جان گراهام علاوه بر این اقدام، شبکه ای از جاسوسان حرفه ای وابسته به سیا، اینتلجنت سرویس، موساد و عناصر داخلی را هم سازماندهی کرده که ظاهرا در این نامه به پال هنت معرفی شده اند.


آنچه باید افزود نقش آفرینی عناصر فرقه ضاله بهائیت در این میان است. چنان که در بخشی از نامه مزبور آمده است که رهبران بهائی جلسات منظم هفتگی دارند و از شبکه جاسوسی "موساد" دستورات مهمی دریافت می‌کنند.


همچنین بخشی از این سند به رهبران سازمان آزادی بخش فلسطین مربوط است که سفیر انگلیس آنها را قاتل می‌نامد: «رهبران سازمان آزادی بخش فلسطین چیزی جز مشتی قاتل و جنایتکار نیستند و همه آنها را به زودی خواهیم کشت»


کشیش کلیسای اسقفی در پایان این نامه از افسر پنتاگون دعوت کرده که شخصا به تهران بیاید تا از نزدیک رهنمود‌های ویژه ای در اختیار آنها قرار دهد که با توجه به شکست طرح، کشف شبکه جاسوسی و شکست کودتا این سفر لغو شد.
 

اطلاعیه شکست و کشف شبکه کودتا


در اطلاعیه مربوط به کشف کودتا که از جانب روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اصفهان منتشر شد با اشاره به جاسوسی عوامل سیا تحت عناوین امور خیریه و درمانی چنین آمده است: یکی از این سازمان ها تحت عنوان اسقفی اعظم معروف است که مجموعه ای از جاسوسان بین المللی ورزیده در آن تشکل یافته اند و مرکزیت آن به نام کلیسای اسقفی در اورشلیم و خاور میانه مشهور است و دوایر مختلف آن در کشورهای منطقه گسترش یافته است و اعضای آن پس از طی دوره های جاسوسی در انگلیس و اسرائیل در لباس اسقف و کشیش و ... در کلیساهای اسقفی و موسسات وابسته به آنها هماهنگ با شبکه های جاسوسی سیا و موساد به نفع امپریالیست جهانی به صورت یک رکن در سرویس جاسوسی اینتلجنت سرویس به امر جاسوسی مبادرت می ورزند.
از راست به چپ: نصرالله شریفیان - حسن دهقانی تفتی - جان کلمن - ایرج متحده

در ادامه این اطلاعیه آمده است : دایره اسقفی ایران واقع در اصفهان به سرپرستی حسن دهقانی که سمت اسقفی اعظم اورشلیم و خاورمیانه را نیز عهده دار است با بهره گیری از جاسوسان کارکشته و پرسابقه همچون ایرج متحده که اکنون در بازداشت به سر می برد یکی از مهمترین پایگاه های جاسوسی وابسته به اینتلجنت سرویس محسوب می شود .


در این اطلاعیه همچنین تاکید شده است : در یکی از صدها سند که از دایره اسقفی به دست آمده و در رابطه با توطئه کودتای اخیر در ایران می باشد ذکر شده است که مبلغ 500 میلیون دلار آمریکایی از یک منبع سیا برای دایره اسقفی رسیده که بایستی این مبلغ بین بعضی از پرسنل ارتشی ایران ، رهبران فرقه سیاسی غیرقانونی بهایی و ضد انقلابیون توزیع شود.


واکنش کلیسای اسقفی


به نظرمی رسد فرقه پروتستان پس از شکست در اجرای کودتا در پی آن بود که فضای کشور را متشنج کند و تصمیم داشت ارامنه را نیز در این بازی وارد کند که با توجه به بیانیه پیشوای وقت مذهبی ارامنه جلفای اصفهان و جنوب ایران اقدام آنها راه به جایی نبرد.


پیشوای مذهبی ارامنه در این اطلاعیه جهت رفع هرگونه سوءتفاهم اعلام کرده که دایره اسقفی به هیچ عنوان با خلیفه گری و سایر ارامنه اصفهان مربوط نیست.


در بخشی دیگر از این اطلاعیه آمده بود دایره اسقفی مرکز مسیحیان پروتستان است و خلیفه گری و به خصوص خلیفه گری ارامنه جلفای اصفهان که مرکز آن کلیسای تاریخی وانک [است] فقط مرکز ارامنه مسیحی می باشد و ربطی به دایره مذکور ندارد.


پال هنت که بود؟


نگاهی به منابع نشان می‌دهد که پال هنت کشیش هندی تبار بریتانیایی، وابسته به کلیسای انگلیکن بود و پس از انقلاب نقشی پررنگ در تبلیغ سوء علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و انقلاب اسلامی داشت. او در کتابی که سال 1981 میلادی در انگلیس به چاپ رساند ضمن نقل خاطرات خود در ایران حوادث و رویدادهای انقلاب را با چنان دید تحقیرآمیز و آکنده از کینه و نفرت ذکر کرده و به رشته تحریر درآورده که گویی انقلاب اسلامی ایران شورش گروهی ناآگاه بوده و دستاوردی هم نداشته است.


جالب است بدانیم وی تنها چند روز پس از شکست آمریکا در صحرای طبس از ایران خارج شد. رخدادی که با همکاری تنی چند از کارمندان سفارت بریتانیا در ایران صورت گرفته بود و کارمندان از وحشت علنی شدن ارتباط خود با این اقدام نظامی بلافاصله کشور را ترک کرده بودند.

جین وادل، منشی کلیسا و از عاملین کودتا
 
پیوست:


1- روزنامه اطلاعات، 2 شهریور 1359


2- روزنامه اطلاعات، 5 شهریور 1359


3- حسن دهقانی تفتی فرزند محمد و متولد 1299 در تفت است که  تا هفت سالگی در مدرسه  مسیحیان یزد به تحصیل پرداخت. سپس در کالج اصفهان  ادامه ی تحصیل داد و در 18 سالگی مراسم تعمید بجای آورده ،رسما به آئین مسیحیت گروید. وی که نام مستعار برناوا برای خود برگزیده بود. وی مدت 19 سال به عنوان کشیش کلیسای حضرت لوقا در اصفهان و کلیسای قدس در تهران به فعالیت پرداخت و در آبان 1359 به انگلستان رفت .


4- ایرج متحده یهودی زاده بود که پس از حسن دهقانی تفتی عهده دار ریاست دایره اسقفی ایران بود و پس از بازنشستگی به انگلستان مهاجرت کرد.


5- جان گراهام نخستین سفیر انگلیس در ایران پس از انقلاب اسلامی بود که ماموریتش تنها یک سال دوام داشت از 1979 تا 1980


6- خاطرات پال هنت کشیش های انگلیسی در دوران انقلاب اسلامی، ترجمه دکتر حسین ابوترابیان، انتشارات اطلاعات، 1382

 
تصاویر مرتبط
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر