.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
آخرین اخبارآخرین اخبار
1395/9/23 سه‌شنبه
جاثلیق کشیشیان:
بشریت واحدی با گفت‌وگو و تعامل ایجاد کنیم/ اسلام و مسیحیت متعلق به یک منبع واحد

به گزارش فرق و ادیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی، با بیان اینکه در اسلام و مسیحیت، اشتراکات زیادی وجود دارد و متعلق به یک منبع واحد هستند، گفت: بشریت واحدی با گفت‌وگو و تعامل ایجاد کنیم.

جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی جهان در سخنانی در افتتاحیه هفتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی، گفت: در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن گفت‌وگو یک ضرورت است و نمی‌توانیم بدون اینکه با هم کار و صحبت کنیم و تعامل داشته باشیم، زندگی خود را ادامه دهیم.

وی افزود: خداوند ما را خلق کرده تا با همدیگر گفت‌وگو و زندگی و تعامل کنیم و البته مشخصه‌های خود را حفظ کنیم. این تفاوت هیچ تضادی را ایجاد نمی‌کند. خداوند ما را خلق کرده تا با هم تفاوت داشته باشیم و تفاوت‌های خود را حفظ کنیم. همچنین باید از آنها بگذریم تا به عنوان یک انسان، زندگی کنیم و به یک انسانیت کامل دست یابیم و بشریت واحد را ایجاد کنیم.

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی جهان در ادامه با تأکید بر اهمیت واژه گفت‌وگو در جهان امروزی، اظهار کرد: گفت‌وگو چارچوبی است برای بیان نظرها و طرز فکرهای خود که ممکن است در آن گفت‌وگو، این نظرها با هم متفاوت باشند. اما این گفت‌وگو اجازه می‌دهد که به تبادل نظر بپردازیم و تبادل اطلاعات کنیم.

جاثلیق آرام کشیشیان، افزود: با در اشتراک گذاشتن این اطلاعات می‌توانیم به شناخت از هم دست یابیم. همچنین گفت‌وگو ما را به سمتی می‌برد که به حد وسط و تعادل برسیم. یعنی اینکه به اصولی که به آن اعتقاد داریم، اهمیت دهیم؛ اما آن را به دیگران تحمیل نکنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در تشریح عبارت «شخص دیگری» گفت: باید بدانیم که شخص دیگری، دشمن ما نیست؛ بلکه حقیقتی است که خداوند به ما داده و شریک و همکار و عضو خانواده من و همسایه و همشهری من است. پس شخص دیگری، جزوی از من است. بنابراین گفت‌وگوها باید ما را به جایی هدایت کند که در آن با صلح و صفا زندگی کنیم.

وی ادامه داد: مانند کشور ایران که همه مردم در آن با صلح و صفا در کنار هم زندگی می‌کنند. همه مردم کشور ایران، یک جور نیستند و از نظر فرهنگی، مذهبی و ... با هم تفاوت دارند، اما در همیشه تاریخ در کنار هم با صلح و صفا زندگی کرده‌اند و شخصیت خود را به عنوان یک کشور واحد حفظ کرده است. این وضعیت در لبنان که در آن 18 جامعه اسلامی و مسیحی وجود دارد، دیده می‌شود و مردم لبنان که من از آنجا آمده‌ام هم در صلح و صفا با هم زندگی می‌کنند.

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی جهان سپس با تأکید بر اینکه در گفت‌وگو علاوه بر زندگی در کنار هم باید همکاری هم وجود داشته باشد، بیان کرد: مسیحیت و اسلام هر دو متعلق به یک منبع واحد هستند و به یک خدای یکتا، اعتقاد دارند. در این دو دین، اشتراکات زیادی وجود دارد ولی اختلافاتی هم دارند. پس چالش اصلی ما این است که نقاط مشترک خود را تعمیق ببخشیم و در آن واحد با حفظ تفاوت‌های خود، به اختلاف با هم نپردازیم.

جاثلیق آرام کشیشیان ادامه داد: صدها سال است که ارمنی‌ها و ایرانی‌ها در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیز داشته‌اند و هر کدام هم مشخصه‌های خود را حفظ کرده‌اند. ما درباره اعتقادات مذهبی و خشونت‌هایی که وجود دارد، مانند هم فکر می‌کنیم؛ بنابراین هنگام آن است که مذاکرات خود را گسترش دهیم و به طور عملی با خشونت مقابله کنیم. معتقدم که اسلام و مسیحیت، هر دو نکته‌های مهمی در این زمینه دارند و می‌توانند با ایفای نقش خود با خشونتی که جهانی شده، مبارزه کنند.

وی سپس با برشمردن صورت‌های مختلف خشونت در خانواده، جامعه و اشخاص، بروز خشونت را به دلیل انکار وجود خدا دانست و با تأکید بر اینکه خشونت از تعالیم الهی به شکل بد استفاده می‌کند؛ پس منبع شر است، گفت: آقای دکتر ابراهیمی‌ترکمان در سخنرانی خود گفتند که باید عقلانیت را در مسأله دین بگنجانیم که موضوع خیلی مهمی است. عقلانیت به ما کمک می‌کند تا خودمان و مذهب خودمان را بفهمیم. نبودن عقلانیت ما را به سمتی می‌برد که از مذهب، استفاده اشتباه کنیم؛ اما نمی‌توانیم تنها با اتکا به عقلانیت، مسیر خود را پیش ببریم.

وی ادامه داد: عقلانیت بدون اعتقادات مذهبی، کافی نیست و اعتقاد مذهبی باید به وسیله عقلانیت یاری شود. این برای اسلام و مسیحیت مهم است و در چارچوب آن می‌توانیم به مسأله مذهب و خشونت بپردازیم.

جاثلیق آرام کشیشیان ادامه داد: مذهب و خشونت نمی‌توانند در کنار هم زندگی کنند، خوب و بد هم در کنار هم نمی‌گنجند. خوب را خدا آفریده و بد، ناشی از نبودن خوبی است. وقتی با خشونت مواجهیم که مذهب و اعتقادات مذهبی حضور ندارد. پس؛ چالش ما چگونگی عمل کردن در خصوص عقلانیت و مبارزه با خشونت است.

رهبر ارامنه حوزه سیلیسی جهان در پایان سخنان خود با اشاره به درگیری‌های مذهبی در عراق و سوریه، با تأکید بر اینکه خشونت باید از بین برود، گفت: این چالشی است که با آن روبرو هستیم و انتظار قوی داریم تا با انجام گفت‌وگوهای دینی و اندیشیدن عمیق‌تر، بتوانیم بر خشونت غلبه کنیم.

بنا بر اعلام این خبر، هفتمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام  کلیسای ارمنی حوزه سیلیسی با موضوع نقش عقلانیت و اخلاق دینی در جلوگیری از خشونت و افراط‌گرایی، پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه 23 آذر) در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد.

این دور از گفت‌وگوها با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جاثلیق آرام کشیشیان، رهبر ارامنه حوزه سیلیسی، آیت‌الله تسخیری، مشاور ویژه مقام معظم رهبری در حوزه جهان اسلام، اسقف سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران، اسقف گریگور چیفیچیان، خلیفه ارامنه آذربایجان، پدر روحانی سپیان کچدجیان، خلیفه ارامنه اصفهان، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، نمایندگان ارامنه، آشوریان، کلیمیان و زرتشتیان و جمعی از دانشگاهیان و فعالان حوزه گفت‌وگوهای دینی، برگزار شد.

منبع: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

 
امتیاز دهی